Lokalizacja

DSC_5889

Dlaczego Kazimierz?

Kazimierz Dolny to nie tylko Rynek i piękne zabytkowe kamienice, to również miejsce gdzież wciąż odbywają się warsztaty tradycyjnego rzemiosła. Kazimierz to przede wszystkim Kolonia artystyczna, znana na skalę Europejską.

Już od XVIII w. tworzyli tu najwybitniejsi artyści tacy jak Zygmunt Vogel, J. Richter, Józef F. Piwarski, Michał E. Andriolli, Wojciech Gerson, Józef Pankiewicz (który właśnie w Kazimierzu namalował pierwszą w Polsce serię obrazów impresjonistycznych), Aleksander Gierymski i wielu innych.Coraz liczniej przybywający artyści zachwycali się „wyjątkowym pejzażem”, „ciepłym, swojskim nastrojem”, „polską urodą i „rzewną poetyką, chwytająca za serce”. Kazimierz przyjmował ich gościnnie, odwdzięczając się codziennym eksponowaniem swych wdzięków.

Sztuka i artyści to tożsamość Kazimierza. Niezmiennie są tu obecni, nowe pokolenia doceniają wartość miasteczka i zakochują się w jego urokach. Z całą pewnością można powiedzieć, że kolonia artystyczna w Kazimierzu wciąż żyje i rozwija się, a sztuka była i jest jednym z najważniejszych elementów tożsamości Kazimierza.

Źródło: kazimierz-dolny.pl, fot. T.J. Chmielewski