Story Maps
 
Może interesujesz się ciekawymi, rzadkimi roślinami, może często bywasz na stadionach piłkarskich albo w każdym mieście, które odwiedzasz, chcesz zobaczyć stacje metra? Jeśli lubisz robić zdjęcia, albo dużo wiesz o swoich ulubionych obiektach i chcesz je pokazać innym, weź udział w naszym konkursie!
 
Zadaniem, które Cię czeka, będzie opracowanie Story Maps – mapy wycieczki, która prezentuje i promuje interesujące Cię zjawiska, obszary, postacie lub wydarzeni z kraju lub ze świata. Liczy się zarówno wygląd mapy, zdjęcia jak i ciekawa treść. Mapę należy opublikować na ArcGIS Online jako aplikację internetową za pomocą gotowego szablonu Mapy Wycieczki. Żeby to zrobić nie musisz umieć programować ani tworzyć stron internetowych – szablon pozwala na łatwe dodawanie do mapy zdjęć, opisów i punktów lokalizacji. Zdjęcia mogą być dodane w postaci adresu internetowego lub importowane z aplikacji do udostępniania zdjęć, jak np. picasa lub facebook. Opisy można dodawać i edytować, obsługiwane są także tagi html. Jeśli zdjęcia są geotagowane, czyli mają zapisaną lokalizację przestrzenną, system automatycznie umieści punkty wycieczki na mapie. Jeśli tej lokalizacji nie ma, można wyszukać na mapie adres lub dodać punkt interaktywnie, w dowolnie wybranym miejscu. Do tworzonej mapy można również dodać dodatkowe warstwy GIS, np. trasy wycieczek czy obszary zainteresowania. Takie warstwy można importować np. z gotowych plików shp, tracków gpx, czy plików csv, albo narysować bezpośrednio na mapie w ArcGIS Online.
 
Nauka rozwiń

aaa nauka 1„Ekspedycja naukowa Madagaskar 2014”
Mapa wyjazdu naukowego pracowników Wydziału Biologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz pracowników Uniwersytetu w Antananarivo. W kręgu zainteresowań badawczych znalazły się rośliny, zwierzęta oraz krajobraz. Uczestnicy obserwowali Hypoxidaceae, draceny i wrzoście, badali roztocza glebowe, a także diagnozowali stan przekształceń krajobrazowych na terenie pól ryżowych.
 
aaa nauka 1„Amazonia 2013” 12-31 października 2013 roku odbyły się organizowane przez Stowarzyszenie Geomorfologów Polskich Warsztaty Geoekologiczne „Amazonia 2013”, których celem było zapoznanie się ze środowiskiem geograficznym oraz działalnością człowieka największej rzeki świata w okolicach Manuas i międzyrzeczu Rio Solimos, Rio Negro raz Rio Purus.

aaa nauka 1„Z GIS-em na szczyt, czyli wyprawa na Tramen Tepui w Wenezueli” 17 stycznia 2012 roku grupa podróżników oraz przyrodników wyruszyła na wyprawę do Wenezueli. Celem ekspedycji było zdobycie szczytu Tramen Tepui oraz pobranie próbek owadów i roślin. Podczas wyprawy odkryto nowy, endemiczny gatunek motyla, który nazwano Erateina puellaastuta, w jego identyfikacji pomogło Muzeum Zoologiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego.

aaa nauka 1„GeoGorce 2013 - cyli ciupaską po zacyfrowanej mapie” Mapa, która pokazuje projekty zrealizowane przez studentów w ramach Letniej Szkoły Geoinformacji oraz prezentuje model Gorców w 3D.

aaa nauka 1„Kamieniołom Kielniki” Mapa prezentujące ścieżkę edukacyjną Kamieniołeomem Kielniki, który rozcina wzgórze zbudowane z wapieni górnojurajskich, znajdujące się na zachód od wsi Przymiłowice-Kotysów.
Sport i rekreacja rozwiń

aaa nauka 1„ORLNEN Warsaw Marahon 2014” Mapa trasy i punktów charakterystycznych maratonu, umożliwiająca wykonywanie pomiarów odległości oraz posiadająca funkcję wizualizacji profilu wskazanego odcinka trasy.

aaa nauka 1„Zobaczyć Morze 2013” Trzy 10- dniowe etapy, 2300 mil morskich, 8 portów na Morzu Bałtyckim i Północnym, 96 osób - w tym 48 niewidomych. Mapa prezentująca ósmą edycję projektu Zobaczyć Morze, w ramach którego organizowane są rejsy Zawiszą Czarnym. Załogę tego jachtu w połowie stanowiły osoby niewidome lub słabo widzące.

aaa nauka 1„EURO 2012” Serwis mapowy prezentujący miejsca najważniejszych wydarzeń związanych z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej, które odbyły się w Polsce i na Ukrainie.
Wydarzenia kulturalne rozwiń

aaa nauka 1„Noc Muzeów 2014” Mapa prezentująca wydarzenia odbywające się podczas Nocy Muzeów 2014 w Warszawie.
Mapy użytkowników rozwiń

aaa nauka 1„Bramy miejskie jako motyw przewodni wycieczki po Głównym Mieście w Gdańsku”  Wycieczka szlakiem bram miejskich znajdujących się w najstarszej i najbardziej reprezentatywnej części Gdańska. Autor zaprezntował 13 bram miejskich oraz 9 innych interesujących zabytków. Projekt Patryka Czajki zobył I  miejsce w konkursie na najlepsze Story Maps.

aaa nauka 1„34. Maraton Warszawski″  Wycieczka po stolicy Polski prowadzi trasą 34. Maratonu Warszawskiego, który odbył się 30 września 2012 roku. Mapa opracowana przez Tomasza Lewandowskiego, który zajął II miejsce w konkursie na najlepsze Story Maps.

aaa nauka 1„Bzik Muzea″  Muzeum Strachów Polnych, Muzeum Dobranocek, czy Muzeum Guzików to tylko niektóre z 30 osobliwych ekspozycji w Polsce zaprezentowanych na mapie . Projekt Natalii Koffer, zdobywczyni III miejsce w konkursie na najlepsze Story Maps.

aaa nauka 1„Bocianie gniazda w gminie Wiśniew 2011 r.”  Mapa miejsc lęgowych Bociana białego (Ciconia ciconia) na obszarze gminy Wiśniew w 2011 r.  Paweł Ługowski - autor projektu otrzymał I wyróżnienie w konkursie na najlepsze Story Maps.

aaa nauka 1„Geologia Hrabstwa Wicklow” Hrabstwo Wicklow położone jest na wschodnim wybrzeżu Irlandii. Granicząc z hrabstwami Dublin, Kildare, Carlow i Wexford, obejmuje swym zasięgiem zróżnicowany geologicznie obszar rozciągający się od plaż Morza Irlandzkiego poprzez najwyższe partie Gór Wicklow aż do ich zachodnich, opadających ku nizinom zboczy. Mapa przygotowana przez Przemysława Stefańskiego, który dostał II wyróżnienie w konkursie na najlepsze Story Maps.

aaa nauka 1„Inny wymiar miasta - Warszawa” To jak czujemy się w przestrzeni wynika nie tylko z jej wyglądu, ładu, lecz także (a może przede wszystkim) z tego, w jaki sposób ją oswajamy. Graffiti, mała architektura, wystawy i zwykłe napisy skłaniające do zadumy oraz ludzie w przestrzeni miejskiej to temat główny tej wycieczki po Warszawie. Autorem projektu jest Mariusz Ciesielski, któremu przyznano III wyróżnienie w konkursie na najlepsze Story Maps.

aaa nauka 1„Biketrip Poland 2013” 1 kraj, 7 województw, 2 rowery, 28 dni, 1400 kilometrów -  historia rowerowej podróży na mapie opracowanej przez Dorotę Rybińską zdobywczynię IV wyróżnienienia na najlepsze Stroy Maps.
więcej

Nowe publikacje Esri Press

Kontakt