Powrót do aktualności

13/11/2020

ArcMap 10.8.1 – ostatnia wersja produktu

Z końcem października Esri Inc. ogłosiło, że wersja ArcMap oznaczona numerem 10.8.1 będzie ostatnią wersją tego produktu. Działanie to planowano już od dłuższego czasu. Dlatego też od przeszło 3 lat zachęcamy użytkowników do migracji na ArcGIS Pro, będącego kontynuacją naszej oferty w zakresie uniwersalnego oprogramowania klasy desktop.

Nie jest to zdarzenie wyjątkowe. Esri, jak każdy odpowiedzialny producent oprogramowania, planuje cykle życia swoich produktów, ogłaszając wszelkie planowane zmiany z dużym z wyprzedzeniem tak, aby nasi użytkownicy mogli – jeśli jest to konieczne – odpowiednio się do nich przygotować. ArcMap był z nami przez ponad 20 lat (wersja 8.0 to rok 1999) i wyznaczał w tym czasie rynkowe trendy oraz standardy funkcjonalności w swojej klasie. Czas jednak nieubłaganie płynie i już od paru lat 32bitowa, jednowątkowa architektura tego oprogramowania stanowiła ograniczenie, nie pozwalające wykorzystać pełnych możliwości oferowanych przez współczesny sprzęt komputerowy (wielordzeniowe procesory i akceleratory graficzne).

Co informacja ta oznacza w praktyce?

Oficjalne ogłoszenie, że 10.8.1 będzie ostatnią wersją ArcMap oznacza, że nie będzie ona rozwijana w nowych kierunkach (nie będą dodawane nowe funkcjonalności). Przez kolejne dwa lata, do lutego 2022 roku, pozostaje jednak w naszej ofercie jako pełnoprawny, sprzedawany produkt. W tym okresie będzie ona również testowana i certyfikowana pod względem poprawności działania w nowych, wydawanych w tym okresie środowiskach systemów operacyjnych.

Następnie, od marca 2022 roku, ArcMap przejdzie w okres „przedłużonego wsparcia” (extended support): przez kolejne dwa lata (do lutego 2024 roku), oferowane będą poprawki błędów, różnego rodzaju aktualizacje, ale nie będzie już wykonywana certyfikacja na nowe środowiska. Kolejnym okresem – 2 lata, do lutego 2026 - będzie okres „dojrzałego wsparcia” (mature support), w którym to będzie oferowane wsparcie pomocy technicznej, dostępna będzie wszelka dokumentacja, ale nie będą już wydawane aktualizacje i poprawki oprogramowania.

Oczywiście wszelkie zakupione licencje bezterminowe pozwolą na pełne działanie produktu nawet po tej dacie, bez żadnych ograniczeń funkcjonalnych.

Oznacza to, że ArcMap pozostaje z nami jeszcze przez ponad pół dekady, dając wszystkim użytkownikom naszego oprogramowania czas na spokojne zaplanowanie i migrację swoich narzędzi, szablonów, efektów pracy do nowej platformy: ArcGIS Pro.

ArcMap jest z nami pomagając nam w codziennej pracy już ponad 20 lat. Powoli nadeszła pora zaplanowania spokojnej emerytury i czas na przekazanie pałeczki lidera jej następcy: ArcGIS Pro.

Szczegóły informacji dostępne pod poniższymi linkami: