Branża: Administracja

Dane przestrzenne fundamentem rozwoju – w Jarocinie GIS sprawdza się koncertowo

Wprowadzenie

Jarocin to słynące z rockowego festiwalu miasto, położone w sercu Wielkopolski. Władze lokalne wiedząc, że największą wartość małej ojczyzny stanowią ludzie, kładą nacisk na podnoszenie jakości ich życia. Do tego celu wykorzystują rozwiązania bazujące na danych geolokalizacyjnych, co pozwala im zapewnić wysokiej jakości usługi publiczne. Realizacja zadań w zakresie m.in. planowania przestrzennego, ochrony środowiska, zieleni miejskiej, drogownictwa, transportu drogowego czy kultury wymaga bowiem podejmowania racjonalnych decyzji opartych na danych, a także udostępniania tych danych w celu racjonalnego współzarządzania miastem przez mieszkańców.

Wyzwania

  • Pozyskanie aktualnych danych odnoszących się do sieci drogowej, punktów adresowych, elementów infrastruktury oraz fragmentów obszarów niezabudowanych przedstawiających zmiany w czasie.
  • Integracja danych pozyskanych z różnych źródeł, od różnych podmiotów, zapisanych w różnych formatach i nieposiadających odniesień przestrzennych, zniekształconych przez kopiowanie czy skanowanie.
  • Wdrożenie dynamicznej bazy danych oraz narzędzi ułatwiających monitoring strategii obowiązujących w Gminie Jarocin.

Rozwiązania

Wykorzystanie rozwiązań GIS w Jarocinie sięga 2015 roku. Wtedy to nawiązano współpracę z Esri Polska. Rozwiązania zaproponowane przez firmę pomogły Gminie Jarocin stworzyć dynamiczną bazę danych związanych z planowaniem przestrzennym oraz gospodarowaniem zasobami środowiska przyrodniczego i kulturowego. Baza zawiera m.in.:

  • mapy roślinności rzeczywistej oraz fauny z podziałem na poszczególne grupy zwierząt,
  • diagnozy systemu zielonych płatów i korytarzy ekologicznych gminy,
  • analizy nasłonecznienia w kontekście lokalizacji paneli fotowoltaicznych,
  • granice kwerend, inwentaryzacji zasobów krajobrazu kulturowego,
  • szczegółową inwentaryzację dendrologiczną.

Obecnie z narzędzi GIS w Wydziale Planowania Strategicznego Urzędu Miejskiego w Jarocinie korzysta 6 pracowników, a w całym Urzędzie 11 – 12 osób.

W planach gminy znajduje się stworzenie lokalnego geoportalu, który pozwoli na szersze udostępnianie pozyskanych danych. Rozwiązania bazujące na GIS pomogą także w przygotowaniu dokumentów związanych ze zmianą ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która diametralnie zmienia system zagospodarowania przestrzennego. Ponadto urzędnicy miejscy zamierzają rozwijać metody konsultacji z mieszkańcami gminy, które oparte będą na systemach geoinformacyjnych.

Korzyści

  • Stworzenie inteligentnego systemu zarządzania miastem, w tym planowaniem przestrzennym, ochroną środowiska, transportem, inwestycjami, gospodarką, gospodarowaniem nieruchomościami, oraz systemami monitorowania, m.in. jakości powietrza, bezpieczeństwa, gospodarki odpadami.
  • Przedstawienie wieloaspektowego obrazu miasta i jego mieszkańców w kontekście planowanych działań i inwestycji.
  • Zwiększenie dynamiki, usprawnienie współpracy z wykonawcami zadań zleconych na zewnątrz oraz innymi podmiotami.
  • Zapewnienie przejrzystości i transparentności podejmowanych zadań, opartych na geoinformacji.
  • Otwarcie bazy danych dla interesariuszy.

Rozwiązania bazujące na GIS pozytywnie wpłynęły na jakość życia mieszkańców Jarocina.

– Tomasz Ratajczak

Dyrektor Wydziału Planowania Strategicznego, Urząd Miejski w Jarocinie

Uczestnicy projektu

Gmina Jarocin

Esri Polska

Pobierz opis projektu

Pobierz PDF